Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Czytanie kształtuje fantazję każdego człowieka

O domowej bibliotece wielokrotnie myśli się jak o szafkach na przeczytane książki. W grę wchodzą w takim przypadku dwa powody ich magazynowania. Pierwszy, bardziej bezinteresowny: bo mają szansę się wciąż komukolwiek przydać.

biblioteka miejska
Napisał: jef1947
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dalszy wiąże się z próżnością właściciela, który lektury traktuje jak myśliwskie łupy, ustawiając na półkach zdobyte białe kruki. W bibliotece stoją książki przeczytane, ale niemało jest także tych, jakich nie przeczytaliśmy, a przypuszczalnie, nie przeczytamy wcale. To nie znaczy, że są bezużyteczne. Półki służą nie wyłącznie przechowywaniu książek, ale świetnie nadają się do ich przestawiania. Do tego nadają się wszystkie książki: przeczytane, przejrzane i odłożone na potem. Powinniśmy puszczać książki w ruch. W żywej biblioteczce zawsze brak miejsca, a zarazem mnóstwo jest w niej takich książek, z jakimi zdołalibyśmy rozstać się bez smutku. Nie trzymajmy ich po to, by gromadziły kurz. Powinno się porzucać książki na uczelniach, w placówkach edukacyjnych i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się amatorzy, chętni wykorzystać je na swój sposób. Domowe biblioteki nie muszą być objawami prestiżu i skumulowanym funduszem kulturowym wykorzystywanym w starciach społecznych. Wiele jest zależne od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy właściwym nastawieniu biblioteczki mają szansę odegrać znaczącą rolę w otwieraniu nas na świat i budowaniu zdrowszych związków z innymi.

książki na stoliku
Napisał: MocaDeco
Na podstawie: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie bądź co bądź poradzić w życiu, nawet wcale nie czytając książek. Może, ale co to za życie, gdy nie ma życia duchowego spojonego z zadumą nad sobą i rzeczywistością, nie ma świadomości, że są odrębne punkty widzenia i szersza perspektywa. Czytanie rozszerza praktyki lingwistyczne, poprawia zasób leksykalny, uczy ujawniać myśli i dostrzegać sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym lepsze formułowanie własnego sądu, wyższa umiejętność demonstrowania odczuć i pragnień. Czytanie książek kształtuje biegłość samodzielnego myślenia i wypowiadania myśli, zdolności niezbędne do należytego funkcjonowania społecznego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:17:50
Tagi: książki, biblioteki, kawiarnie, biblioteczka