Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Czytanie kształtuje fantazję każdego człowieka

O domowej bibliotece wielokrotnie myśli się jak o szafkach na przeczytane książki. W grę wchodzą w takim przypadku dwa powody ich magazynowania. Pierwszy, bardziej bezinteresowny: bo mają szansę się wciąż komukolwiek przydać.

biblioteka miejska
Napisał: jef1947
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dalszy wiąże się z próżnością właściciela, który lektury traktuje jak myśliwskie łupy, ustawiając na półkach zdobyte białe kruki. W bibliotece stoją książki przeczytane, ale niemało jest także tych, jakich nie przeczytaliśmy, a przypuszczalnie, nie przeczytamy wcale. To nie znaczy, że są bezużyteczne. Półki służą nie wyłącznie przechowywaniu książek, ale świetnie nadają się do ich przestawiania. Do tego nadają się wszystkie książki: przeczytane, przejrzane i odłożone na potem. Powinniśmy puszczać książki w ruch. W żywej biblioteczce zawsze brak miejsca, a zarazem mnóstwo jest w niej takich książek, z jakimi zdołalibyśmy rozstać się bez smutku. Nie trzymajmy ich po to, by gromadziły kurz. Powinno się porzucać książki na uczelniach, w placówkach edukacyjnych i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się amatorzy, chętni wykorzystać je na swój sposób. Domowe biblioteki nie muszą być objawami prestiżu i skumulowanym funduszem kulturowym wykorzystywanym w starciach społecznych. Wiele jest zależne od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy właściwym nastawieniu biblioteczki mają szansę odegrać znaczącą rolę w otwieraniu nas na świat i budowaniu zdrowszych związków z innymi.

książki na stoliku
Napisał: MocaDeco
Na podstawie: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie bądź co bądź poradzić w życiu, nawet wcale nie czytając książek. Może, ale co to za życie, gdy nie ma życia duchowego spojonego z zadumą nad sobą i rzeczywistością, nie ma świadomości, że są odrębne punkty widzenia i szersza perspektywa.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na prezentowany temat? To świetnie, gdyż pod linkiem bombki ze styropianu odnajdziesz fascynujące dane, które Cię zaabsorbują.

Czytanie rozszerza praktyki lingwistyczne, poprawia zasób leksykalny, uczy ujawniać myśli i dostrzegać sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym lepsze formułowanie własnego sądu, wyższa umiejętność demonstrowania odczuć i pragnień. Czytanie książek kształtuje biegłość samodzielnego myślenia i wypowiadania myśli, zdolności niezbędne do należytego funkcjonowania społecznego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:17:50
Tagi: książki, biblioteki, kawiarnie, biblioteczka