Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Rozliczenie PIT, a kwestia 1% podatku - co warto mieć na uwadze?

Każdy podatnik ma możliwość przekazania swojego 1% podatku organizacji potrzebującej. To jest proste i nic nie kosztuje, a może komuś bardzo pomóc. PIT jest obowiązkowym rozliczeniem podatku dla każdego Polaka otrzymującego dochody w danym roku podatkowym. Termin, w którym można rozliczyć PIT upływa wraz z końcem kwietnia.


podatnik
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Każdy podatnik może przekazać 1% podatku na określoną organizacjęJeśli nie przekażemy 1%, kwota ta przechodzi do budżetu Skarbu Państwa. Nie są to duże kwoty, natomiast wszelkiego rodzaju organizacje czy fundacje często utrzymują się z tego jednego procentu. My w żaden sposób nie odczujemy przecież, że daną kwotę przekazaliśmy - 1% podatku lista.

Jak wyszukać organizacje, na rzecz których można przekazać 1%? Wystarczy wpisać hasło "1% podatku lista" w wyszukiwarkę internetową. Wśród rezultatów dla formuły "1% podatku lista" z ukaże się strona internetowe pozytek.gov.pl. Na tej stronie co roku umieszczany jest przez Ministerstwo Finansów wykaz organizacji uprawnionych do tego jednego procenta. Na wymienionej witrynie możemy sprawdzić, czy dana organizacja istnieje, a także możemy odnaleźć jej KRS. Możemy na niej sprawdzić, czy aby na pewno dana organizacja pożytku publicznego działa legalnie, a następnie wesprzeć ją, ją wpisując w PIT jej numer KRS. Organizacje pożytku publicznego bardzo zabiegają o ten jeden procent. Im więcej osób przekaże podatek, tym większa suma do spożytkowania. Nie jest łatwo zdobyć przychylność innych.


rozliczenie PITu
Napisał: David Mulder
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zwłaszcza, że takich organizacji jest sporo i złapanie kontaktu z potencjalnym odbiorcą i przekonanie go do przekazania 1% podatku jest naprawdę bardzo trudne. Jednak jest o co walczyć. Jeżeli chodzi o 1% podatku, lista jest cały czas aktualizowana, by nie zaistniała sytuacja, że środki zostaną przekazane na fundację, która zakończyła działalność. Ministerstwo Finansów na stronie udostępnia wyłącznie rzetelne, sprawdzone informacje w jednym miejscu. Trzeba wspomnieć, że informacje widniejące na stronie pozytek.gov.pl są autentyczne, sprawdzone i publiczne. Warto przekazywać swój jeden procent dla potrzebujących, często w znacznym stopniu dzięki niemu mogą oni godnie funkcjonować.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:22:33
Tagi: PIT, organizacja, dochód, KRS