Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Prawo podatkowe i jego niuanse. W jaki sposób się rozliczać by nie zrobić pomyłki

Kłopoty powiązane z rozliczeniami podatkowymi mogą zjawić się już na wczesnym początku naszej przygody z podatkami. Sprawy związane z podatkami w naszym kraju potrafią być bardzo zawiłe.


W zależności od kwestii, skąd są nasze dochody musimy rozliczać się różnymi drukami.


Człowiek w hali produkcyjnej
Napisał: NASA's James Webb Space Telescope
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najpowszechniejszy to PIT 37, którym rozliczają się osoby fizyczne. Jest to druk oddawany przez wszystkich pracowników w ramach rokrocznego rozliczenia dochodowego. Tu trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw.

Zamierzasz uzyskać inne informacje na opisywany wątek? Na pewno notka z witryny też je ma, zatem kliknij w to miejsce i poznaj je starannie.

Przede wszystkim pamiętajmy, iż jeśli posiadamy parę źródeł dochodu to rozliczamy się w dodatkowych plikach, które na końcu się sumują. Jeśli chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez zmian także, kiedy mówimy o rozliczaniu się wraz z mężem/żoną - . Tak jak do tej pory używamy dla obojga małżonków tego samego dokumentu, w którym dopisujemy jedynie jego dane. Tworzenie druku odręcznie grozi niestety z błędami w wyliczeniach. Niezależnie czy rozliczamy PIT 2016 czy każdy poprzedni na koniec policzmy wszystko razem ponownie.


Następnym dokumentem jest PIT 38.

Gdy przeczytasz już niniejszy tekst, to poza tym zobacz też co posiada porządna witryna (https://www.workservice.pl/praca/plonsk/), gdyż prezentuje ona tak samo intrygujące kwestie.

Jest to podatek od dochodów kapitałowych związanych z papierami giełdowymi i udziałami w spółkach - . Powinno się pamiętać, iż należy go rozliczyć, kiedy zarobkowo przekażemy nasze udziały. Kruczkiem jest tu to, iż musimy rozliczyć się również z akcji, które otrzymamy. PIT 38 jest powiązany stricte z PIT 8C, który dostaniemy od domu maklerskiego.


W sytuacji zmiany rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie łączyć całości kosztów nabycia papierów wartościowych. Dobrze wtedy przemyśleć kwoty wychodzące z informacji podatkowej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-15 13:38:29
Tagi: dom, czas, PIT, spółka, dochody