Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Prawo podatkowe i jego niuanse. W jaki sposób się rozliczać by nie zrobić pomyłki

Kłopoty powiązane z rozliczeniami podatkowymi mogą zjawić się już na wczesnym początku naszej przygody z podatkami. Sprawy związane z podatkami w naszym kraju potrafią być bardzo zawiłe.


W zależności od kwestii, skąd są nasze dochody musimy rozliczać się różnymi drukami.


Człowiek w hali produkcyjnej
Napisał: NASA's James Webb Space Telescope
Na podstawie: http://www.flickr.com


Najpowszechniejszy to PIT 37, którym rozliczają się osoby fizyczne. Jest to druk oddawany przez wszystkich pracowników w ramach rokrocznego rozliczenia dochodowego. Tu trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw.

Zamierzasz uzyskać inne informacje na opisywany wątek? Na pewno notka z witryny też je ma, zatem kliknij w to miejsce i poznaj je starannie.

Przede wszystkim pamiętajmy, iż jeśli posiadamy parę źródeł dochodu to rozliczamy się w dodatkowych plikach, które na końcu się sumują. Jeśli chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez zmian także, kiedy mówimy o rozliczaniu się wraz z mężem/żoną - . Tak jak do tej pory używamy dla obojga małżonków tego samego dokumentu, w którym dopisujemy jedynie jego dane. Tworzenie druku odręcznie grozi niestety z błędami w wyliczeniach. Niezależnie czy rozliczamy PIT 2016 czy każdy poprzedni na koniec policzmy wszystko razem ponownie.


Następnym dokumentem jest PIT 38. Jest to podatek od dochodów kapitałowych związanych z papierami giełdowymi i udziałami w spółkach - . Powinno się pamiętać, iż należy go rozliczyć, kiedy zarobkowo przekażemy nasze udziały. Kruczkiem jest tu to, iż musimy rozliczyć się również z akcji, które otrzymamy. PIT 38 jest powiązany stricte z PIT 8C, który dostaniemy od domu maklerskiego.
W sytuacji zmiany rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie łączyć całości kosztów nabycia papierów wartościowych. Dobrze wtedy przemyśleć kwoty wychodzące z informacji podatkowej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-15 13:38:29
Tagi: dom, czas, PIT, spółka, dochody