Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Czego uczy się młodzież na wiedzy o przedsiębiorczości w szkole? Czy takie zajęcia są potrzebne?

Powszechnie wiadomo, że nie każde dziecko otrzymuje od swoich rodziców wiedzę z zakresu finansów osobistych i finansów przedsiębiorstw. Aby młodzież posiadała funkcjonalną wiedzę, wprowadzono do podstawy programowej szkół średnich godzinę przedsiębiorczości. Czy ma to sens?


pieniądze
Napisał: superscheeli
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czy wiedza uczniów będzie teraz większa, a to spowoduje, że będą bardziej świadomymi konsumentami? Czy zrozumieją funkcje pieniądza? Czy dzięki większej wiedzy świadomie wybiorą kierunek studiów, miejsce pracy lub czy zdecydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i pracę tylko dla siebie? Wiele osób uważa, że na samo pojęcie przedsiębiorczości składa się wiele czynników. Trudno również nauczyć się tych umiejętności z dnia na dzień, ponieważ chodzi tu w końcu o umiejętności miękkie, których zdobywanie nie zawsze idzie prosto. Wiele ludzi uważa też, że bycie przedsiębiorczym to nie określone, wyuczone reakcje, lecz głównie talent, życiowa zaradność czy - potocznie ujmując - „obrotność”.

Ale z innej strony patrząc – wyjaśnienie nieznanych dotąd pojęć części uczniów z pewnością otworzy oczy na problematykę, o której mogli wcześniej nie mieć pojęcia.

Przeczytaj bez marudzenia ten wpis z www (http://mangata.com.pl/zetkama-rd/) publikującego zbliżone posty, gdyż on z pewnością też jest warty Twojej uwagi.

Program przewiduje, że po zajęciach z tego przedmiotu, młodzież będzie bogatsza o wiedzę z zagadnień gospodarczych i ekonomicznych. Poznają najpierw lepiej swoją osobowość, swój charakter, podejście do życia, później poznają tematy związane z codziennym życiem w państwie, jakie znają z własnego doświadczenia, lecz i te, z których mogli sobie dotąd zupełnie nie zdawać sprawy: funkcje pieniądza , podatki, „bezpłatne” instytucje państwowe, działanie banków i innych instytucji finansowych. Z pewnością znajdzie się również miejsce na kilka słów o gospodarowaniu domowym budżetem i o mądrych sposobach oszczędzania pieniędzy.

Gotówka na opłaty
Napisał: eFile.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kolejna działka (zobacz pod zastaw działki) uświadamia, co trzeba zrobić, aby stać się właścicielem firmy i jak z głową prowadzić swój biznes, żeby był rentowny. Czym są faktury VAT, kto płaci VAT, a jakie instytucje mogą być z jego płacenia zwolnione. Następne tematy powiązane są z różnymi formami zatrudnienia, typami umów i wyjaśniają takie pojęcia, jak na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt menadżerski, umowa franczyzowa itp. Jak widać, same zajęcia wydają się być bardzo przydatne i z pewnością poszerzają wiedzę na bardzo istotne zagadnienia, natomiast bardzo dużo zależy od tego, jak będą realizowane i czy licealiści otrzymują suche fakty i długą listę pojęć do wkucia, typu „faktury VAT”, „umowa franczyzowa”, „podatki”, czy może będzie zdobywać wiedzę w sposób aktywny, zapamiętywać ją na długo, a potem będzie jej używać w dorosłym życiu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 10:04:38
Tagi: biznes, podatki, rachunek