Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Gdy nadchodzi czas na wyegzekwowanie należności – na czym polega windykacja długów i jak przebiega?

Otrzymanie kredytu we współczesnych czasach jest wyjątkowo łatwe – bardzo często nie wymaga nawet pokazania dowodu osobistego czy poręczenia. Dlatego też coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie z tej możliwości w czasie nabywania nowych sprzętów, nieruchomości i nie tylko. Niestety kłopot rozpoczyna się w momencie, gdy zabraknie nam środków na spłatę raty. Na czym polega proces windykacji należności?


Windykacja stanowi pierwszy stopień procesu egzekwowania należności przez kredytodawcę i jest to sposób nieinwazyjny dla dłużnika .

Nie ociągaj się! Jeżeli zaciekawił Cię ten opis, to wejdź w adres tego serwisu (https://visaandwork.com/szkolenia-dla-pracodawcow/) i spójrz, co dla Ciebie z zaangażowaniem przygotowaliśmy.

Działanie windykatora zasadza się bowiem na negocjacjach i rozmowach z dłużnikiem, w celu uzyskania porozumienia pomiędzy nim a kredytodawcą. Można zatem powiedzieć, że firmy windykacyjne są pewnego rodzaju mediatorami, którzy mają za cel ustalić wraz z zadłużonym taki harmonogram spłacenia długu, aby był on dla niego realny do wykonania. Równocześnie muszą one jednakże uwzględniać korzyści wierzyciela, gdyż to on jest ich zleceniodawcą. Windykacja nie może być jednak mylona z innym procesem odzyskiwania należności, a mianowicie z komorniczą egzekucją. Pojęcia te dotyczą bowiem całkiem innych działań, a praca komornika zasadza się na wykonywaniu całkowicie innych czynności. Firmy windykacyjne nie mają np. prawa ingerować w majątek osoby zadłużonej.


firma - przekrój
Napisał: Ministerio de Relaciones Exteriores
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dłużnicy zazwyczaj doceniają trudy pracy windykatora – niewątpliwie istnieje długa lista dłużników, którzy dzięki niemu uniknęli sprzedania majątku przez komornika. Z tego też powodu warto podjąć z nim rozmowy i pozwolić, żeby pomógł nam w ułożeniu rozsądnego harmonogramu spłaty długu. Brak kooperacji ze strony osoby zadłużonej może bowiem spowodować poważne konsekwencje. Co dzień do sądu trafia lista dłużników, którzy zrezygnowali ze współpracy z windykatorem i wobec których zakładane są sprawy nawołujące do zapłaty należności. Z tej perspektywy pomoc windykatora okazuje się być pożądana .Trzeba jednakże pamiętać, że windykator nie jest przedstawicielem prawa i nie dysponuje takimi kompetencjami jak komornik. Gdy przekracza on swoje działania, mamy prawo poprosić o innego mediatora lub zameldować naruszenie przepisów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:57:29
Tagi: pracy, problem, strony, korzyści, dłużnik

Wybrane artykuły

Kategorie

Artykuły archiwalne

Artykuły

Ciekawy film