Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Nadchodzi czas wypełnienia pita, upewnij się, że potrafisz wszystko wypełnić

Wraz z początkiem każdego roku przychodzi okres, kiedy trzeba rozliczyć się ze skarbówką z dochodów za miniony rok. To szczególnie pracowity okres tak dla podatników, jak i pracowników biur księgowych oraz samych Urzędów Skarbowych. Podatnicy przygotowują zeznanie podatkowe, a później oczekują na wypłatę nadpłaconego podatku albo uzupełniają brakujące kwoty.

Każdy człowiek musi się rozliczyć z fiskusem

obliczenia podatkowe
Napisał: Images Money
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wymóg corocznego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym tyczy się każdego człowieka, który otrzymuje dochody. Dotyczy to w równym stopniu pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, jak i tych, którzy wypełniają zlecenia o dzieło albo wykonują pracę na umowę zlecenie.

Może zainteresują Cię także pokrewne wątki (https://plannadlug.wordpress.com/2021/07/09/umowa-z-ulga-od-dlugu-moja-ocena/) na ten wątek? Jeśli tak, to przejrzyj je i zdobądź nowe dane na to zagadnienie.

Podatek odprowadzają także wszystkie przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od tego, jaką grupę się stanowi, uzależnione jest, który druk Pit się wypełnia. Osoby pracujące na umowy o pracę, o dzieło lub zlecenie wypełniają Pit-37, z kolei właściciele firm Pit-36. Pit 38 skierowany jest z kolei do osób, które w minionym roku odniosły zysk wynikły ze zbycia papierów wartościowych lub akcji spółki.

Można rozliczyć się samemu albo z biurem księgowym

Sporo osób usiłuje własnoręcznie wypełnić Pit. Można to uczynić na specjalnie w tym celu przyniesionych z Urzędu Podatkowego drukach Pit. Pożyteczne bywają specjalne aplikacje służące do rozliczania, które można wyszukać w internecie albo na płytach dołączanych do gazet. Rozliczenia podatków da się dokonać też za pośrednictwem sieci. Zdarza się jednakże, że podatnicy czują się niekomfortowo w zawiłościach wszystkich potrzebnych arkuszy i obawiają się sami przygotować deklarację podatkową. W takim wypadku można pójść do biuro księgowe, które za opłatą podejmie się przygotowania deklaracji. Trzeba tylko donieść wszystkie niezbędne akta i upewnić się, że napłynęły one od wszystkich pracodawców. Sprawdź tutaj - wwwpodatki
Na podstawie: flickr.com
Istotny jest czas (zobacz ile godzin pracujących w grudniu)

Gdy chodzi o rozliczenie Pit wyjątkowo istotny jest czas, bo Urzędy Skarbowe wyznaczają całkowity termin złożenia deklaracji. Nie jest to kłopotliwe, bo w tym gorącym okresie Urzędy Skarbowe urzędują dłużej oraz udostępniają dodatkowe okienka dla podatników. Pomimo to sporo osób czeka na ostatnią porę oraz miewa problem z czasowym złożeniem zeznania podatkowego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-02-26 22:23:42
Tagi: Urząd Skarbowy, podatek, biura księgowego