Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Dlaczego warto oddawać swój 1% dla opp?

Od czasu przełomu w 1989 r. wiele uległo zmianie w naszym kraju. O zmianach w gospodarce napisano już wiele książek, i choć to bardzo istotna cześć zmian, jednakże nie są to zmiany jedyne. Również ważną - jeżeli nie ważniejszą nowością - było zezwolenie na działalność zrzeszeń niezależnych od administracji państwowej. Kiedy tylko powstały ku temu warunki, niczym grzyby po deszczu powstawały lokalne stowarzyszenia, próbujące dla siebie i innych coś zrobić, często inwestując w realizacje celów stowarzyszenia własny, prywatny wolny czas, często własne środki finansowe, a także wiedzę oraz doświadczenie.


Spotkanie z Martyną Wojciechowską
Na podstawie: http://www.naratunek.org
Sfera działań zrzeszeń jest wielka – od działań związanych z kulturą, aż po działalność dobroczynną. Możemy więc spotkać zrzeszenia zajmujące się rekonstrukcją przeszłości, i inne, których celem jest reperacja drogi czy chodnika, wykonanie ścieżki rowerowej, czy najbardziej popularne: mające na celu pomoc osobom chorym i osobom starszym lub też potrzebującym dzieciom (więcej na ten temat).


Zrzeszenia te możemy podzielić na zwyczajne zrzeszenia obywatelskie i organizacje pożytku publicznego (czyli tak zwane OPP). Pierwsze z nich, to po prostu stowarzyszenia. Organizacje pożytku publicznego z kolei, to jednostki zajmujące się zdrowiem, pomocą charytatywną, oświatą, kulturą i sztuką itd. itp. Zakres tej działalności ściśle określają przepisy ustawy. Na OPP spoczywa obowiązek bardzo drobiazgowej sprawozdawczości i opublikowania danych księgowych. organizacje pożytku publicznego posiadają szereg przywilejów i ulg, np. zwolnienia z opłat sądowych i administracyjnych, no i chyba najbardziej ze znanych - możność odprowadzania 1% podatku dla opp (ratunek dzieciom) którą sami podatnicy wybiorą.


Dlaczego warto swój 1 procent podatku przekazać wybranej opp? Powody są dwa: pierwszym jest fakt, że w ten sposób choć niewielka część podatku jaki oddajemy, trafi tam, dokąd podatnik sobie zażyczy. Wydaje się, że kwota kilku złotych to niewiele i niewarta jest zachodu. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ilość podatników - sumy zebrane robią się często nie małe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-07 01:09:39
Tagi: organizacje