Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Szkolna wyprawka dla ucznia czyli czemu wrześniowe zakupy są takie drogie

Koniec wakacji i wrzesień to zwyczajowo czas dużych przygotowań do szkoły. Należy kupić dzieciom plecakiem, przybory szkolne i zeszyty, nie można też oczywiście zapomnieć o zestawie podręczników. W praktyce na pojedyncze dziecko spokojnie można wydać kilkaset złotych, a tak naprawdę im jest ono w starszych klasach, tym wydatków będzie więcej.


Książka
Napisał: nkzs
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Dużym obciążeniem dla domowego budżetu są jak zawsze podręczniki szkolne. One właśnie najwięcej kosztują, i niestety przez sytuację w szkolnictwie najczęściej kupuje się je na jeden raz, bez szans na ponowne wykorzystanie. Powiązane to jest z kilkoma sprawami, w pierwszej kolejności z co chwilę zmieniającymi się podstawami programowymi.

Ministerstwo edukacji cały czas robi eksperymenty na uczniach, a wszystkie zmiany powodują również konieczność zmiany podręczników i to, że nie da się ich później wykorzystać przez kolejne roczniki. Nawet jeśli chodzi o lektury szkolne jest dużo zamieszania, i na przykład powieści i opowiadania wykorzystywane przez jakiś rocznik niekonieczne będą obowiązywały w następnych latach nauki - zobacz podreczniki szkolne ( sklepie).

Następną sprawą, która niestety cały czas jest nadużywana przez wydawców, jest drukowanie podręczników w taki sposób, aby nie dało się później używać. Podręczniki połączone są z ćwiczeniami, i jeżeli ktoś zakupi dla ucznia odkrywam siebie klasa 2 pakiet podstawowy, to po zakończeniu roku szkolnego wszystko będzie do wyrzucenia. Przez to właśnie, że uczniowie malują i piszą w każdej książce z kompletu, to nie da się ich później przekazać kolegom z młodszej klasy. Dodatkowo koszty szkolnych podręczników zwiększają najróżniejsze dodatki, nad słusznością których można się mocno zastanawiać. Dawniej uczeń miał tylko jeden podręcznik do wyboru i z niego korzystał, a lekcje zapisywał w zeszytach. Dzisiaj poza podręcznikiem jest jeszcze zeszyt ćwiczeń, są również przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia, i oprócz tego parę innych rzeczy oferowanych w niektórych zestawach . I jak policzy się to wszystko, to dopiero wtedy może się okazać, dlaczego zestaw podręczników jest taki kosztowny, dlatego warto poszukać przystępnych propozycji w sieci - przyroda klasa 4 sprawdziany dla ucznia ().

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-06-06 21:20:22
Tagi: książki, powieści, podręczniki

Wybrane artykuły

Kategorie

Artykuły archiwalne

Artykuły

Ciekawy film