Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Rodzime art deco jako nurt o wielu obliczach.

Pomimo, że art deco, jako kierunek w sztuce rozwinęło się w wielu krajach równolegle, to stolicą jego był Paryż. W tym miejscu działali czołowi przedstawiciele ruchu i powstawały niezwykle intrygujące obrazy i akty.


art deco
Napisał: Ross Dunn
Na podstawie: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą sferę istnienia człowieka. Prąd ten dominował nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, lecz też we wzornictwie seryjnym, zdobień wnętrz i modzie. Kierunek art déco był przeciwdziałaniem na secesję, wyrazem protestu wobec pospolitego dla sztuki secesyjnej braku formy przestrzennej. Już w secesji pojawił się nurt projektowania masowych wyrobów przemysłowych, ale dopiero w czasie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego planowania, z planem o zastosowaniu i wpływie przedmiotu na człowieka.

Było to działanie świadome, próba kreacji ruchu w sztuce na model różnych stylów, jednakże wybiegającego w przyszłość i poszukującego wykładnika dla nowoczesności wytwórczości taśmowej. Artyści art déco przykładali także dużą wagę do doskonałego wykonania przedmiotu użytkowego, nie mogły być więc tanie, ani dostępne dla ogromnej klienteli. Polskie art déco charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do przeciętnego ujmowania modeli, poszukiwaniem piękna w zastosowaniu przedmiotu użytkowego i zrozumiałości przekazu w rycinie, bądź malarstwie.

Przyda Ci się kompleksowe opracowanie (https://malafabryczka.pl/kategoria/pisanki/533) tego tematu? Więc nie ociągaj się i zaloguj się do następnej witryny. Tam oczekują na Ciebie bardziej szczegółowe wpisy.Obrazy i akty określała mocna kolorystyka. Szczyt popularności art déco przypadał na lata 20 zeszłego wieku, a w latach 30. art déco z wolna ustępował na rzecz nowego stylu. Niezwykle wybitną artystką art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są eleganckie, pieczołowicie wykończone, skonstruowane w oparciu o bryły geometryczne, obrazujące najczęściej szykowne, skromniej, lub bardziej rozebrane panie.


Polskie art deco to kierunek o wielu obliczach. To epoka przepychu, wyrafinowanej klasy i szaleńczej zabawy. Era art deco, kierunek międzywojnia, ogarnął cały świat i każde pola rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, obraz kinematograficzny i zdjęcia. Był to czas obszernych zmian w każdej sferze istnienia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-09-25 09:13:13
Tagi: ozdoby, styl, dekoracje, prąd, kierunek, Nurt