Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Co to jest sui generis oraz w jakiej sytuacji ma to zastosowanie?

Tworzenie własnej bazy danych odbiorców, pomimo faktu, że jest niewątpliwie najskuteczniejszym rozwiązaniem, to jednak jest czasami także niezwykle czasochłonne oraz wymaga wiele nakładów sił oraz środków.


Z różnych względów nie jest czasami możliwe stworzenie własnej bazy od zera. Wtedy jednym z możliwych rozwiązań jest zakup gotowej już bazy. Trzeba jednak stwierdzić, że nie jest to wyjście zupełnie wolne od niebezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującą definicją, baza danych to zbiór danych albo innego rodzaju materiałów oraz elementów, które są zgromadzone wedle ustalonej metody lub semantyki, dostępnych osobno w jakikolwiek sposób, również za pomocą środków informatycznych, wymagające ważnego, co do liczby lub jakości nakładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, demonstracji albo weryfikacji jego zawartości. Już z takiej formuły powinno wynikać, że tworzenie bazy danych oznacza istotny nakład pracy, który użyty jest w celu jej stworzenia. Dlatego też tego typu baza przedstawia konkretną wartość, z kolei osoba, która ją tworzy, ma prawo skorzystać z ochrony prawnej.


edukacja
Napisał: Andrius Repsys
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tego typu prawo wytwórcy do wykorzystywania obecnych w bazie danych jest określane w nauce prawem sui generis. Ochrona tego typu prawa nazywana jest kolokwialnie jako ochrona spoconego czoła. Określenie to nawiązuje do celu nadania takiej ochrony, tj. zapewnienia, że nakład pracy na tworzenie takiej bazy danych będzie posiadał przełożenie finansowe. Poza tym trzeba brać pod uwagę dobra oraz interesy osób trzecich, których dane zgromadzone w tego typu bazie danych mogą dotyczyć.

Zaintrygował Cię taki wpis i chcesz odnaleźć analogiczne materiały? Kliknij więc ten link oraz sprawdź więcej porad w serwisie!

Przed podjęciem postanowienia o zakupie bazy danych należy bardzo dokładnie sprawdzić jej stan prawny. Wielokrotnie bowiem zdarza się tak, że dane wchodzące w skład bazy otrzymano w sposób, który jest sprzeczny z literą prawa.


W takiej sytuacji należy się liczyć z żądaniami osób trzecich. Jest to szczególnie istotne w przypadku baz danych, które posiadają dane osobowe oraz tych, które jednocześnie noszą cechy utworu w rozumieniu ustawy dotyczącej praw autorskich oraz praw pokrewnych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-14 23:57:29
Tagi: czas, pomoc, procedury