Kulutra, rozrywka i wiele więcej! bądź bliżej wydarzeń kulturalnych...

Jaka kurtka najlepiej będzie się sprawdzać jako kurtka zimowa?

Hitem ostatnich sezonów stały się puchowe kurtki. Możemy je zobaczyć na turystycznych szlakach górskich oraz na zwykłych ulicach miast. Kurtki tego typu wyróżniają się niezwykle szczególnymi przeszyciami tzw.


pikowaniem.


Ireneusz Dudek
Napisał: Farrell Small
Na podstawie: http://www.flickr.com
Puchowa kurtka, jest to najlepszy rodzaj ubrań wierzchniej, który jest przeznaczony na zimę. Podstawą tzw."puchówki" jest jej wypełnienie naturalnym gęsim puchem albo puchem kaczym albo wypełnienie syntetycznym puchem. Zewnętrzna warstwa powinna być lekka i wytrzymała mechanicznie i powinna być odporna na wiatr. Tylko niektóre kurtki puchowe są wytwarzane w opcji odpornej na deszcz. Kurtki puchowe cechują się bardzo dobrą termiczną izolacyjnością oraz dużą lekkością. Zapewnia to duży komfort ich użytkowania. Takie kurtki mają zastosowanie jako ubranie w turystyce i jako odzież miejska do zakładania każdego dnia. Kurtka puchowa posiada zdolność do znacznej kompresji oraz posiada możliwość SPAkowania jej do małych rozmiarów. Podstawową właściwością, która decyduje o izolacyjności cieplnej puchowej kurtki, to ilość użytego puchu do jej wypełnienia oraz zdolność tego puchu do rozprężania się.


kurtka
Napisał: Apple
Na podstawie: Apple


Najlepszy do wypełnienia puchowej kurtki jest puch gęsi. Taki puch jako jedyny może zdobyć sprężystość na poziomie 900 cuin. To idealny, ale także stanowczo najdroższy puch. Kaczy puch charakteryzuje się sprężystością nie przekraczającą 600-700 cuin. Częstym zabiegiem jest wytwarzanie kurtek puchowych, które posiadają mieszaninę puchu kaczego i gęsiego w różnych proporcjach. Konkurencja dla naturalnego puchu, to puch sztuczny. Puch ma znikomą wytrzymałość na zawilgocenia. Przemoczony puch traci szybko swoje właściwości termiczne.


Naturalny puch silniej wchłania wodę a kiedy jest mokry, jest on ciężki oraz nie mając żadnej sprężystości, nie będzie izolował od zimna. Wysuszenie w warunkach domowych przemoczonej kurtki, która wypełniona jest naturalnym puchem jest praktycznie niemożliwe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-19 09:25:38
Tagi: SPA, dania, moc, raj